STÍlUSOK – MINIMÁL
Vágyunk rá, de nem mindenki képes benne élni...
A minimál stílusú lakások, házak vitathatatlanul gyönyörűek, a tehetős vevők körében valóságos presztízsértékkel bírnak, mégis kevés lakott otthon felel meg a minimál szigorú követelményeinek. Vajon miért lehet ez? A választ maga a stílus leírása adja meg nekünk.
Talán kevesen tudják, de a minimál a szegényeknek készült. A minimál gyökerei a 1900-as évekig vezetnek vissza. A múlt század eleji népességrobbanásnak köszönhetően szükség volt olcsó, egyszerű otthonok tömeges építésére, könnyen, tömegtermelésben előállítható egyszerű berendezésre (modernizmus). A II. világháború után az építészetnek hasonló kihívással kellett megküzdenie, ekkor már minimalizmusról beszélünk. Körülbelül 20 évvel később, a 60-as évek vége felé gyűrűzött fel a tehetős nyugati középosztályig, eredetileg művészeti mozgalomként kezdődött, a fogyasztói társadalom elleni tiltakozásnak tekintették.
A minimalista belsőépítészeti stílusnak a japán belsőépítészetben gyökerezik az eredete. A japán otthonokban a "Ma" nagyon fontos elem. A „Ma” fordítása "üresség" vagy "csend”. Ez az elv a rendelkezésre álló hely és a bútorok közötti egyensúlyon alapul. A japánok hiszik, hogy a zavartalan, tiszta helyiségek megnyugtató hatással lehetnek a testre.
A minimalizmust tiszta vonalak, egyszerű formák jellemzik. A díszítés szinte teljesen hiányzik. A bútorok tervezésénél egyenes vonalakat, szigorú geometriát, csillogó felületeket követnek. Mivel a belső terek tágasak, és jellemzően egybenyitottak, ezért a bútorok többnyire szabadon állók. Az épületek általában lapostetősek, hatalmas (sokszor függöny nélküli) üvegfelületekkel, a sok természetes (és mesterséges fény), világosság alapvető a minimalista otthonokban.
Amikor a minimalizmusról beszélünk, az egyszerűség és praktikum a legfontosabb hívószó. Ez nem jelenti azt, hogy a szépség kimarad az egyenletből, de a szépség és a funkció elválaszthatatlan egymástól.
Miközben a díszítőelemek még mindig a minimalista design részei, a fő hangsúly azon van, hogy olyan elemeket találjunk, amelyek mindegyikének valamely meghatározott célja van.
A minimalizmus egyszerű színpalettával rendelkezik, általában nem alkalmaz többet két színnél. A fehér felületek a legjellemzőbbek, melyeket kiegészítenek semleges, pasztellszínekkel.
A minimalista belső térben sima, semleges szőnyegeket, padlólapokat vagy polírozott betont találhatunk, gyakran az ipari megjelenéshez közelít.
Egyeseknek menő, másoknak nyomasztó a minimál stílus, mindenesetre gyakori, hogy még egy jól kivitelezett minimalista otthon is maguknak a lakóknak köszönhetően veszíti el főbb jellegzetességeit. Bekerülnek oda nem illő tárgyak, színek, személyes tárgyak, fotók, melyekhez érzelmek fűznek. Kicserélődnek bútorok, melyek kényelmetlennek bizonyulnak. Kiderül, hogy a gondosan megtervezett tárolóbútorok nem elegendőek, és nem, vagy csak nagyon nehezen és költségesen bővíthetők a stílus megtartásával. Gyerekeknek sem a legmegfelelőbb élettér a minimalista steril környezet.
A minimalizmus nagyon nagy fegyelmet igényel követőitől. A stílus nem tűri a rendetlenséget, szertehagyott holmikat, egy oda nem illő tárgy azonnal szemet szúr, megtöri a harmóniát, „zajt kelt”. Gyakori, hogy az ott lakók a vágyott, és imádott minimalista környezet megtartásáért folyó küzdelmet hamar feladják.
Találkozhatunk olyan otthonokkal is, ahol a lakás szem előtt lévő, a társasági élet színteréül szolgáló részei követik a minimál szigorú követelményeit, de a személyesebb, intimebb zónák (pl. a hálószoba) már korántsem felelnek meg annak.
A minimál stílust gyakran éri az a vád, hogy rideg, a hatalmas üres tereket, a funkcionalitást, mint fő dekorációs elvet, az impulzívabb színek hiányát, a szögletességet sokan élhetetlennek tartják.
Mások számára éppen az a megnyugtató, hogy a mindennapok zűrzavara után egy olyan otthonba térhetnek haza, ahol nem töri meg a belső békét, harmóniát rendetlenség, nincs zsúfoltság, nem érik érzelmi hatások, minden a legtökéletesebb és legegyszerűbb formákba van rendezve.
Ha te az utóbbi csoportba tartozol, és képesnek érzed magad ezeknek a feltételeknek a tartós megőrzésére is, a minimál a lehető legjobb választás.
.....
A következő bejegyzésünkben segítséget nyújtunk a minimalista hálószoba berendezéséhez.