Sok időt fogsz a gyerekszobában tölteni, szóval nem árt, ha olyanná alakítod a helyet, melyet te és a gyereked is szeretni fog az elkövetkezendő években. De vajon lehetséges/kell-e összehangolni a gyerekszobát a lakás többi részével? Hogyan érdemes nekifogni a tervezésnek? Miket érdemes átgondolni, amikor a gyerekszobát tervezed? Vannak-e jól bevált sablonok, melyeket érdemes követni?
A cikksorozatban ehhez próbálunk ötleteket, inspirációkat, hasznos tanácsokat adni.
- Vond be a gyerekeket a tervezésbe
Böngéssz képeket, blogokat, és mutasd meg a gyerekeknek a neked tetsző ötleteket. Ha közösen találtok inspirációt, gyermekeid olyan ötleteket választhatnak, amelyeket ugyanúgy szeretnek, mint ti. Oszd meg gyermekeiddel a terveidet, hogy lásd a reakciójukat. Szórakoztató, ha beengedjük őket a tervezési folyamatba. Mindig legyen valami, amit ők választottak, legyen az a szoba színe, az ágy, vagy a dekoráció.
- Tervezd meg előre
Az inspirálódás után következő lépés a már meglévő darabok felmérése, amelyeket esetleg újra felhasználhatsz. Határozd meg, hogy ezeken kívül milyen típusú bútorokat és dekorációkat kell beszerezned, mi az, ami már megvan, és milyen alaprajz lehet a legmegfelelőbb az általad használt térben. Játssz az alaprajzzal, mielőtt bármit is véglegesítenél.
- Alakíts ki kuckózós helyeket
Mindannyiunknak – még a gyermekeknek is – szüksége van egy olyan helyre, ahová időről időre félrevonulhat, elbújhat a világ elől. Alakíts ki számukra egy olyan teret, ahol mindezt megtehetik. Ahelyett, hogy minden alkalommal kihúznád a plusz takarókat az ágyneműtartóból, inkább olyan sarkot hozz létre, amely folyamatosan fent marad.
- Multifunkciós tér számodra is
Mivel a gyerek valószínűleg sok időt tölt a gyerekszobában - játszik, olvas vagy akár pihen -, és gyakran vele leszel te is, fontos, hogy a felnőttek számára is funkcionális területet alakítsunk ki. Építs be egy kényelmes kuckót az ablak mellett, vagy állíts be egy hangulatos fotelt a szoba sarkába, így nem kell széket bevinni az étkezőből, vagy nem ülsz a földön, amikor ott töltesz időt.
- Keress egy témát
Különösen izgalmas és szórakoztató a sajátos érdeklődésű gyerekek számára a téma megtalálása, melyre a designt felfűzheted. A választott tematika arcot, egységességet ad a térnek. Válassz olyan színsémát, amely megfelel otthonod többi részének, hogy a gyerekszoba illeszkedjen az általános dizájnhoz. Még ha a téma nem is illeszkedik a lakásdekorációdhoz, a megfelelő színekbe helyezése egységessé teszi a dolgokat.
- Játssz az arányokkal
A gyerekszoba díszítése még nem jelenti azt, hogy ne tudnál egy kis belsőépítészi hangulatot vinni a térbe. Válassz egy fókuszpontot a szobához (legyen az ágykeret, világítótest vagy falfestmény), egy nagy méretű tárgyat, amely felhívja a figyelmet. Például egy túlméretezett fejtámlával vagy függő lámpával a fókuszban megvillanthatod a lakberendezői vénád, miközben megőrzöd a szoba játékos személyiségét.
- Polcok
Helyezz el lebegő polcokat a gyerekszobában a hagyományos könyvespolcok helyett. A könyvpárkányokat elég alacsonyra lehet akasztani, hogy a gyerekek sok hely elfoglalása nélkül elérhessék holmijukat. Egy padlópárnát is elhelyezhetsz a polcok közelében, hogy olvasóhelyet hozz létre anélkül, hogy súlyos, térfoglaló bútorokkal zsúfolnád a teret. Gondolj a funkcióra a polcmagasságok kiválasztásakor: A magasabb polcok olyan értékesebb tárgyak tárolására használhatók, amelyeket szívesebben távol tartanál gyermekeidtől, míg az alsó polcok kényelmesek a játékok és könyvek számára.
- Válassz többfunkciós bútorokat
Bölcsen válassz ahhoz, hogy a legtöbbet hozd ki a bútorokból. Vedd figyelembe a vásárolt bútorok élettartamát is. Tedd fel magadnak a kérdést: Ezek az elemek legalább öt évig megőrzik minőségüket és funkciójukat? Például ahelyett, hogy pelenkázóasztalt vásárolnál, amelyet a gyerekeid néhány éven belül kinőnek, válassz egy klasszikus stílusú komód szekrényt, amely hosszú ideig veletek maradhat.
- Gondolj az ülőhelyekre is
Ha a hely engedi, rakj be egy kis asztali szettet élénk székekkel, hogy színesebbé varázsold a dizájnt, így a gyerekek saját felületet kapnak, ahol a testvérekkel és barátokkal társaloghatnak, játszhatnak, színezhetnek, festhetnek, vagy akár leülhetnek uzsonnázni. Ha gyermekednek helyet biztosítasz az alkotáshoz, nemcsak lefoglalod, hanem segíthetsz a testi és szellemi fejlődésében is.
A cikk folytatásáért kattints ide!